Облечена в светлина и сянка
Фотограф или моден дизайнер?
Фотограф или моден дизайнер? Може ли фотографът да влезе в ролята на дизайнер и шивач на дрехи? Кадрите от една арт фотосесия ще ви покажат, че с малко въображение фотографът може чрез светлина и сянка да „облече“ модела в много интересни дрехи. Дрехи, които прилепват по тялото. Дрехи, които показват и подчертават красотата на жената, която се снима с тях. Дрехи, които показват, но и скриват. Дрехи, които развихрят въображението на всеки, който гледа снимките. Дрехи, които са красиви и секси. Дрехи, с които можеш да се снимаш, но не можеш да съблечеш. Дрехи, които можеш да видиш, но не можеш да пипнеш. Дрехи от светлина и сянка.
Тези снимки са резултат от нашите експериметни по време на workshop-а „Светлина и арт еротика“, който бе организиран от Мария Димитрова (Mery Core) и Калин Костов.
По-наблюдателните ще забележат, че моделът е облечен само в… светлина и сянка, ако не броим шапката.
Сега ще разкажа и как „ушихме“ от светлина и сянка „дрешката“ в любимия ми кадър от тази фотосесия – жена с бяла капела, седнала на стол, „облечена“ само в дрехи от сянка. Това е снимката в началото на статията. Всеки, който желае може да повтори това, което направихме ние и да направи подобни кадри.
Какво е необходимо?
Списъкът с техника и аксесоари, необходими за реализирането на подобни кадри е наистина много малък:
- Джобно фенерче – това е източникът на светлина в този кадър. Колкото по-мощен е фенерът, толкова по-добре. В нашия случай използваме LED фар за велосипед.
- Шапка – добре е шапката да бъде с дупчици, така че сянката от шапката да прилича на мрежа.
- Стол – на него е седнал моделът.
- Стълба – ние използвахме стълбата, на която човек от екипа се бе качил и насочваще светлината от фенерчето. Стълбата не е задължителна ако имате на какво да закачите фенерчето над модела и да го насочвате така, както искате.
- Фотоапарат – това се подразбира. Единственото изискване към фотоапарата е да има възможност за снимане в речен режим и обективът да ви позволява да обхването сцената в кадъра (ако снимате в тясно помещение обективът е от значение). В нашия случай използваният обектив е с фокусно разстояние 50мм. Конкретните настройки на фотоапарата за този кадър са дадени по-долу.
- Тъмно помещение – важно е помещението да е тъмно, защото използваният източник на светлина в с ниска мощност и затова снимаме на високо ISO, сравнително отворена бленда и сравнително ниска скорост. При тези настройки дори и слаба паразитна светлина би била проблем и е нежелана. Важни са и размерите на помещението, за да имате достатъчно пространство да се отдалечите от сцената и да имате свободата да кадрирате.
Това е всичко, което ви е необходимо за реализирането на подобен кадър.
Как точно е заснет кадъра?
Предполагам, че вече се досещате как е заснет кадъра. Моделът е седнал на стола. Асистент от екипа се е покачил на стълбата и насочва светлинния лъч от фенерчето, така че да се получи желаната форма на сянката. Останалото е кадриране през визьора на фотоапарата и снимане.
Кадърът е заснет в ръчен режим на фотоапарата със следните настойки: ISO 1600, f/3.5, 1/50 sec, фокусно разстояние 50mm.
В галерията по-долу можете да разгледате още няколко кадъра от същата фотосесия.